11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Nisan Ayı 3. Hafta Ders Planı
DERS PLANI
BÖLÜM 1
| Okulun Adı | |
| Dersin Adı | Türk Dili ve Edebiyatı–3(Edebiyat-Türk Dili-Kompozisyon) |
| Sınıf | 11/R-S-D-Z |
| Ünitenin Adı/No | ÜNİTE:8 Türkiye dışındaki çağdaş Türk edebiyatı-cümle çözümlemesi-okuma |
| Konu | Kırgızistan Türk Edebiyatı, Yüklemin türüne göre fiil cümlesi, Araştırmaya yönelik okuma, Okurken not alma-Atatürkçülük:Laiklik ilkesi. |
| Önerilen Süre | 45+45 |
BÖLÜM II
| Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar | Edebiyat: 1.Kırgızistan Türkleri edebiyatını tanımak.2.Türkiye dışındaki çağdaş edebiyatların örnek eserlerini tanımak. Dil bilgisi:3.Cümle çözümlemeleri yapabilmek.4.Dilimizde karşılaşılabilecek her cümleyi her açıdan doğru olarak tahlil edebilmek.5.Yüklemin türüne göre fiil cümlesini tanımak. Kompozisyon:6.Okurken not alabilme. | |||||
| Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış örüntüsü | Çağdaş Türk Edebiyatı, Cengiz AYTMATOV-Fiil cümlesi | |||||
| Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri | Okuma-Yazma-Tartışma-soru-cevap-Anlatma-örnekleme,’’Yüz Yüze’’adlı araç m. | |||||
| Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça | Ders kitapları- -Dil Bilgisi Kitapları | |||||
| Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri | Dikkat Çekme | Edebiyat: Kırgızistan Türk Edebiyatının genel özelliklerinden bahsedilir. Dil bilgisi:Cümleler tahtaya yazılır.. Kompozisyon: Bir hikâye okunur |
| |||
| Güdüle | Edebiyat: Dünyanın en uzun destanı olan Manas destanı Kırgızlara aittir.Beş yüz bin beyitten fazladır. Manzumdur. Kompozisyon: Okunan bir metinden not alabilmek. Dil bilgisi: Verilen bir cümleyi çözümleyebilmek. |
| ||||
| Derse Geçiş | *Kırgızistan Türk Edebiyatı hakkında genel bilgiler verilir. *’’Yüz Yüze’’ adlı metnin hazırlık çalışmaları yapılır . *Bir hikâyenin ana özellikleri için öğrencilerden not tutmaları istenilir. *Metin okunarak metin üzerinde çalışmalar yapılır. *Cengiz AYTMATOV hakkında kısa bilgi verilir. *Tahtaya 4 cümle yazılır ve cümle çözümlemesi yapılarak yüklemin türüne göre cümleler hakkında bilgi verilir. |
| ||||
| Etkinlikler | Soru-cevaplar, cümle incelenmesi |
| ||||
| Bireysel Öğrenme Etkinlikleri ( Ödev, deney) | Konuların metin üzerinde çalışmalar bireysel olarak yanıtlanması. |
| ||||
| Grupla öğrenme etkinlikleri | Sınıf içersinde dil bilgisi ve edebiyat derslerinde toplu öğrenmelere katılma. |
| ||||
| ÖZET | Edebiyat: C.Aytmatov, Kırgızistan'daki Şeker köyünde doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında erkekler savaşa gittiği için, köyünde küçük yaşta ağır görevler üstlendi.Yapıtlarında bu dönemdeki gözlemleri ve izlenimlerinden yararlandı. İlk öykülerini Kırgızistan Tarım Enstitüsü'nde okuduğu yıllarda yazdı. Moskova'daki Gorki Enstitüsü'nde, yazarlığın teknik inceliklerini öğrendi.Yapıtlarını Kırgızca ve Rusça yazan Aytmatov’un ilk uzun öyküsü Cemile 1958'de yayımlandı. Cemile'de yazar SSCB'nin güçlüklerle dolu kuruluş günlerini anlattı. Öykünün kahramanı Cemile’yi, kendi kaderini çizmek isteyen, gelenekleri kırmaya çalışan genç bir kadın olarak betimledi. Aytmatov, bu yapıtının yabancı dillere çevrilmesiyle dünyaca tanınan bir yazar oldu. Türkçeye ,Öğretmen Duyşen adıyla da çevrilmiş olan İlk Öğretmenim (1961) adlı uzun öyküsünde bir köy öğretmeninin ilk öğretmenlik yıllarını anlattı. Aytmatov'un başyapıtı olarak değerlendirilen Beyaz Gemi (1970) ise, uzaklardaki babasını getirecek beyaz bir gemiyi bekleyen bir çocuğun öyküsüdür. Aytmatov’un yapıtlarının çoğu Türkçe'ye çevrilmiş ve bunlar Bütün Eserleri (1974, 1995) adı altında toplanmıştır. Eserlerinde doğa,aşk ve vatan sevgisi geniş yer tutar.Sembolleri ve mecazlı ifadeleri ustaca kullanmıştır.Cengiz Aytmatov; edebi çalışmalarına ek olarak, Avrupa Birliği, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerinin Kırgız delegeliğini üstlenmiştir.Ayrıca eski Kırgızistan Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov'un babasıdır. Önemli yapıtları, Zorlu Geçit (1956) Cemile (, 1958), Selvi Boylu (1970) Yüzyüze(1957) Dil Bilgisi:’’ Aylardan beri yağan yağmur dindi. Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadını, erkeği ile beraber yurt savunmasına bütün gücü ile katılmıştı. Masa üzerinde açılmış bir harita vardı. Ülkemizde insanlar, el ve gönül birliği ile huzur içinde yaşamalıdırlar.’’cümlelerini, yapısına, anlamına, öğelerinin dizilişine ve yüklemin e göre incelenir. Kompozisyon: Öğrencilerden Kırgızistan Türk Edebiyatının genel özelliklerini kısaca not almaları istenir. Laiklik: Din,kişinin özel yaşamının bir parçasıdır. Laikliğe göre, insan yaşamında ibadetin dışında her türlü tasarruf, dine, daha doğrusu kutsal kitaba göre değil, Anayasaya, yasalara ve kurallara göre yapılır. Laiklik, temel hareket noktası olarak bilimi alır. Herkes dini inanç, ve kanaat hürriyetine sahiptir. İbadet dini tören ve ayinler serbesttir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz, kınanamaz ve suçlanamaz. |
| ||||
| |
| |||||
BÖLÜM III
| Ölçme-Değerlendirme | *Örnek cümlelerle çözümleme çalışmaları yapılır.* Manasçı nedir?*Cengiz Aytmatov’un eserlerindeki dil özellikleri ve ele aldığı konular nelerdir? |
BÖLÜM IV
| Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar | |
Kalıcı Bağlantı Yorum (yok) Yorum yaz!
Türk Dili ve Edebiyatı 11.Sınıf 2.Dönem (Kıbrıs Türk Edb)
DERS PLANI
BÖLÜM 1
|
Dersin Adı |
Türk Dili ve Edebiyatı-3(Edebiyat-Türk Dili-Kompozisyon) |
|
Sınıf |
11. Sınıflar |
|
Ünitenin Adı/No |
TÜRKİYE DIŞINDAKİ ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATI – CÜMLE ÇÖZÜMLEMESİ - YAZMA |
|
Konu |
Türkiye Dışındaki Çağdaş Türk Edebiyatı (Kıbrıs Türk Edeb.) Edebiyat 1.yazılı yoklama Yazıların dilbilgisi ve imla yönünden incelenmesi |
|
Önerilen Süre |
2 Ders Saati |
BÖLÜM II
|
Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar |
Cümle yapılarını kavratmak. Türkiye dışındaki çağdaş edebiyatların örnek eserlerini tanıtmak. Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi ve eğitimi yolu ile öğrencilere diğer alanlarda da sağlam, dengeli, hür ve sistemli düşünme alışkanlığı araştırma, tartışma, değerlendirme,yorumlama ve sentez oluşturma gücü kazandırmak. |
| |||||
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış örüntüsü |
Osman Türkay, birleşik cümleler, dilbilgisi, imla. |
| |||||
|
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri |
Okuma-Yazma-Tartışma-soru-cevap-Anlatma |
| |||||
|
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça |
Ders kitapları - Dil Bilgisi Kitapları |
| |||||
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri |
Dikkat Çekme |
Edebiyat: Kıbrıs Türk Edebiyatı hakkında genel bilgiler verilir. Tanınmış sanatçılarından bahsedilir. | |||||
|
Güdüleme |
Sevgili öğrenciler, bu haftaki derslerimizde Kıbrıs Türk Edebiyatı üzerinde duracağız. | ||||||
|
Derse Geçiş |
Edebiyat konularında: Daha önceki derslerde de öğrendiğimiz gibi Türkçe sadece Anadolu coğrafyasında konuşulmuyor. Bu hafta da Türkiye dışındaki bu toplulukların edebiyatları üzerinde durmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Türklerinin edebi şahsiyetlerinden ve bunların eserlerinden bahsedeceğiz. “Şair Çocuğun Sabah Duası” isimli metin önce tarafımdan okunur, daha sonra öğrenciler okutulur. Şiirde neler anlatıldığı belirtilir. Şiir dış yapı unsurları açısından incelenir. Metnin soruları yanıtlanır. Osman Türkay’ın hayatı ve edebi şahsiyeti hakkında bilgi verilir. | ||||||
|
Etkinlikler |
Anlatmalar,soru-cevaplar, Türk Dili ve Edebiyatı yazılısı. | ||||||
|
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri ( Ödev,deney) |
Konuların değerlendirme çalışmalarının bireysel olarak yanıtlanması. | ||||||
|
Grupla öğrenme etkinlikleri |
Sınıf içersinde dil bilgisi ve edebiyat derslerinde toplu öğrenmelere katılma. | ||||||
|
ÖZET |
Dil Bilgisi: - 2.dönem 1.yazılı yoklama yapılır. Edebiyat: Kıbrıs 1571 yılında bir Türk yurdu haline gelmiştir. Bu tarihten itibaren Batı Anadolu’dan gönderilen Türkler, adaya yerleşmiştir; ada 1571-1878 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu dönem Kıbrıs Türk edebiyatı için verimli bir dönemdir. Kıbrıs Türklerinin dili Türkiye Türkçesidir. Kıbrıs Türk edebiyatı, Kıbrıs Türkleri tarihine etki eden olaylara göre dönemlere ayrılarak incelenir. Birinci dönem, adanın Osmanlı Devleti’ne bağlı bulunduğu 1571-1878 yılları arasına rastlar. Bu dönem ürünler arasında pek çok atasözü, masal, mani, bilmecenin yanı sıra beş destan, dört efsane ve dört hikaye bulunmaktadır. İkinci dönem, 1878-1923 yıllarını içine alır. Bu dönem İngilizlerin Türkler üzerinde baskıları nedeniyle durgun geçmiştir. İlk özel Türkçe gazete olarak kabul edilen “Saded” ve ilk roman örneği sayılan “Bir Gece Sohbeti” aynı dönemde yayımlanmıştır. Üçüncü dönem olan 1923-1955 yılları arasında ada tamamen İngilizlere bırakılmıştır. Bu dönemde baskılar artmıştır.buna karşılık şiirde hece vezni, konuda milliyetçilik ağır basmıştır. 1943’te İsmail Hikmet Ertaylan tarafından ilk Kıbrıs Türk Alfabesi hazırlanmıştır. Bu dönemde daha çok milliyetçilik, ahlak ve politika ile ilgili eserler yazılmıştır. 1955-1964 yılları arasında en önemli olay, ada Türklerinin isyanıdır. Bu yıllarda savaş, kahramanlık, Türkiye’ye bağlılık gibi konular işlenmiştir. 1964-1974 döneminin en önemli olayı Erenköy çarpışmalarıdır. Tiyatro türü bu yıllarda gelişmiştir. Son dönem ise 1974 ve sonrasını içine alır. Bu tarihten sonra yazılan eserlerin çoğu 1974’te gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı’nı konu edinmiştir. Günümüzde yaşayan belli başlı şair ve yazarlar şunlardır: Fikret Demirağ, Kamil Özay, Nevzat Yalçın, Mehmet Levent, Neriman Cahit… | ||||||
|
|
| ||||||
BÖLÜM III
|
Ölçme-Değerlendirme |
Kıbrıs Türkleri Edebiyatı’nı dönemlere ayırmanın kıstası nedir? Şiirde, şairin bir çocuğun ağzından dua etmesinin sebebi ne olabilir? |
|
Dersin Diğer Derslerle ilişkisi: |
|
BÖLÜM IV
|
Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar |
|
Murat AKSOY
TDE ÖĞRETMENİ
« Önceki ::