9. Sınıf Dil ve Anlatım Nisan Ayı 3.Hafta Ders Planı Paragraf Bi
BÖLÜM I DERS PLANI
|
Okulun Adı |
|
|
Dersin Adı |
DİL ANLATIM 9 |
|
Sınıf |
9/ |
|
Ünitenin Adı/No |
V.ÜNİTE: PARAGRAF BİLGİSİ |
|
Konu |
Paragrafta Yapı |
|
Önerilen Süre |
40+40 DAKİKA |
BÖLÜM II
|
Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar |
1.Paragrafın oluşumunu ve oluşum nedenini açıklar. 2.Paragrafla cümle ilişkisini belirler. 3.Paragrafın yapısını belirleyen unsurları açıklar. 4.İyi bir paragrafta bulunması gereken özellikleri belirler. 5.Cümleyle paragrafı yapı bakımından karşılaştırır. 6.İyi düzenlenmiş paragrafların özelliklerini tartışır. | |||||
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış örüntüsü |
Paragraf, cümle. Paragrafı oluşturan yapıları kavrayabilme. Günlük hayatında düşüncelerini ifade ederken bu cümleler topluluğuna dikkat etme. | |||||
|
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri |
Tartışma, soru cevap, anlatım, beyin fırtınası, uygulama | |||||
|
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça |
Dil ve Anlatım –MEB Ders Kitabı,’Nohutlu Tepesi’’adlı araç metin, Yazım Kılavuzu, Türkçe Sözlük | |||||
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri |
Dikkat Çekme |
Tek bir odalı bir evde yaşamak zorunda kalsanız karşılaşacağınız zorluklar neler olabilir? Evde bulunan odaları paragraflar gibi,evi de bir metin gibi düşünebilir miyiz?Niçin? Yapı kelimesi günlük hayatta nerelerde kullanılır? | ||||
|
Güdüleme |
Paragraf neden önemlidir? | |||||
|
Derse Geçiş |
Bu hafta dersimizde Anlatım birimi olan paragrafın özelliklerini ve yapısını ela alacağız. Dersin sonunda bu konudaki bilgilerden yola çıkarak daha dikkatli davranacağınızı umut ediyorum. Sorusu olan var mı? Paragraf nedir? Sorusundan yola çıkarak derse başlayalım. | |||||
|
Grupla öğrenme etkinlikleri (Etkinlikler) |
Ders kitabının içindeki inceleme metni (163)ve 1.etkilik yapılır. | |||||
|
|
Paragraf, bir düşünceyi tam olarak anlatabilmek için bir araya getirilen cümleler topluluğudur. Yani paragrafın bütün cümleleri aynı konuyu işler ve aynı düşünceyi açıklar ya da destekler. Paragrafı oluşturan cümleler; bağlaçlarla, edatlarla, zamirlerle ya da cümlelerde işlenen konuya götürecek kelime ya da kelime gruplarıyla birbirlerine bağlanır. Paragraf bir makalenin, denemenin ya da başka bir yazının küçültülmüş şeklidir. Bu türlerin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri varsa ,paragrafın da bu tür bölümleri vardır.Paragrafın bölümleri Giriş,gelişme ve sonuç bölümleridir. Paragrafın giriş bölümü genellikle tek cümle olur. Burada açıklanacak, anlatılacak konu verilir. Bu bölümde ‘’ Bu yüzden, bundan dolayı, oysa ,fakat gibi sözcükler kullanılmaz.Kısa,sade,anlaşılır,ilgi çekici ve açıklamaya uygundur. Gelişme bölümünde konu yardımcı düşüncelere açılır, örneklendirme ve konunun sınıflandırılması yapılır. Tasvir, örneklendirme, öyküleme gibi değişik tekniklere başvurulur. Sonuç bölümünde ise Gelişme bölümünde anlatılan konu sonuca bağlanır. | |||||
|
ÖZET |
‘’Paragraf bir fikrin parçası değil, tam bir fikrin ifadesidir.’’ | |||||
BÖLÜM III
|
Ölçme-Değerlendirme |
161. ve 167. sayfadaki Ölçme ve değerlendirme soruları yapılacaktır. Bu günkü konuyla ilgili sorusu olan var mı? |
|
Dersin Diğer Derslerle ilişkisi: |
Türk Edebiyatı dersi ile ilişki kurulacak. |
BÖLÜM IV
|
Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar |
|
Kalıcı Bağlantı Yorum (0) Arkadaşına Gönder! | Etiketler : 9. Sınıf Dil ve Anlatım Nisan Ayı 3.Hafta Ders Planı Paragraf Bilgisi
0 yorum yazilmistir