11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Nisan Ayı 3. Hafta Ders Planı

 

DERS PLANI

BÖLÜM 1                                                                                                                                                             

Okulun Adı

Dersin Adı

Türk Dili ve Edebiyatı–3(Edebiyat-Türk Dili-Kompozisyon)

Sınıf

11/R-S-D-Z

Ünitenin Adı/No

ÜNİTE:8 Türkiye dışındaki çağdaş Türk edebiyatı-cümle çözümlemesi-okuma

Konu

Kırgızistan Türk Edebiyatı, Yüklemin türüne göre fiil cümlesi, Araştırmaya yönelik okuma, Okurken not alma-Atatürkçülük:Laiklik ilkesi.

Önerilen Süre

45+45

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar

Edebiyat: 1.Kırgızistan Türkleri edebiyatını tanımak.2.Türkiye dışındaki çağdaş edebiyatların örnek eserlerini tanımak.

 Dil bilgisi:3.Cümle çözümlemeleri yapabilmek.4.Dilimizde karşılaşılabilecek her cümleyi her açıdan doğru olarak tahlil edebilmek.5.Yüklemin türüne göre fiil cümlesini tanımak. Kompozisyon:6.Okurken not alabilme.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış örüntüsü

Çağdaş Türk Edebiyatı, Cengiz AYTMATOV-Fiil cümlesi

Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri

Okuma-Yazma-Tartışma-soru-cevap-Anlatma-örnekleme,’’Yüz Yüze’’adlı araç m.

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

Ders kitapları- -Dil Bilgisi Kitapları

                     Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

 

Dikkat Çekme

Edebiyat: Kırgızistan Türk Edebiyatının genel özelliklerinden bahsedilir.

Dil bilgisi:Cümleler tahtaya yazılır..

Kompozisyon: Bir hikâye okunur

 

   Güdüle

 

 

Edebiyat: Dünyanın en uzun destanı olan Manas destanı Kırgızlara aittir.Beş yüz bin beyitten fazladır. Manzumdur.

Kompozisyon: Okunan bir metinden not alabilmek.

Dil bilgisi: Verilen bir cümleyi çözümleyebilmek.

 

 

Derse Geçiş

 

*Kırgızistan Türk Edebiyatı hakkında genel bilgiler verilir.

*’’Yüz Yüze’’ adlı metnin hazırlık çalışmaları yapılır .

*Bir hikâyenin ana özellikleri için öğrencilerden not tutmaları istenilir.

*Metin okunarak metin üzerinde çalışmalar yapılır.

*Cengiz AYTMATOV hakkında kısa bilgi verilir.

*Tahtaya 4 cümle yazılır ve cümle çözümlemesi yapılarak yüklemin türüne göre cümleler hakkında bilgi verilir.

 

Etkinlikler

Soru-cevaplar, cümle incelenmesi

 

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri ( Ödev, deney)

Konuların metin üzerinde çalışmalar bireysel olarak yanıtlanması.

 

Grupla öğrenme etkinlikleri 

 

Sınıf içersinde dil bilgisi ve edebiyat derslerinde toplu öğrenmelere katılma.

 

                                                      ÖZET

 Edebiyat: C.Aytmatov, Kırgızistan'daki Şeker köyünde doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında erkekler savaşa gittiği için, köyünde küçük yaşta ağır görevler üstlendi.Yapıtlarında bu dönemdeki gözlemleri ve izlenimlerinden yararlandı. İlk öykülerini Kırgızistan Tarım Enstitüsü'nde okuduğu yıllarda yazdı. Moskova'daki Gorki Enstitüsü'nde, yazarlığın teknik inceliklerini öğrendi.Yapıtlarını Kırgızca ve Rusça yazan Aytmatov’un ilk uzun öyküsü Cemile 1958'de yayımlandı. Cemile'de yazar SSCB'nin güçlüklerle dolu kuruluş günlerini anlattı. Öykünün kahramanı Cemile’yi, kendi kaderini çizmek isteyen, gelenekleri kırmaya çalışan genç bir kadın olarak betimledi. Aytmatov, bu yapıtının yabancı dillere çevrilmesiyle dünyaca tanınan bir yazar oldu. Türkçeye ,Öğretmen Duyşen adıyla da çevrilmiş olan İlk Öğretmenim (1961) adlı uzun öyküsünde bir köy öğretmeninin ilk öğretmenlik yıllarını anlattı. Aytmatov'un başyapıtı olarak değerlendirilen Beyaz Gemi (1970) ise, uzaklardaki babasını getirecek beyaz bir gemiyi bekleyen bir çocuğun öyküsüdür. Aytmatov’un yapıtlarının çoğu Türkçe'ye çevrilmiş ve bunlar Bütün Eserleri (1974, 1995) adı altında toplanmıştır. Eserlerinde doğa,aşk ve vatan sevgisi geniş yer tutar.Sembolleri ve mecazlı ifadeleri ustaca kullanmıştır.Cengiz Aytmatov; edebi çalışmalarına ek olarak, Avrupa Birliği, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerinin Kırgız delegeliğini üstlenmiştir.Ayrıca eski Kırgızistan Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov'un babasıdır. Önemli yapıtları, Zorlu Geçit (1956) Cemile (, 1958), Selvi Boylu (1970) Yüzyüze(1957)

Dil Bilgisi:’’ Aylardan beri yağan yağmur dindi.

                     Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadını, erkeği ile beraber yurt savunmasına bütün gücü ile katılmıştı.

                     Masa üzerinde açılmış bir harita vardı.

                    Ülkemizde insanlar, el ve gönül birliği ile huzur içinde yaşamalıdırlar.’’cümlelerini, yapısına, anlamına, öğelerinin dizilişine ve yüklemin e göre incelenir.

Kompozisyon: Öğrencilerden Kırgızistan Türk Edebiyatının genel özelliklerini kısaca not almaları istenir.

Laiklik: Din,kişinin özel yaşamının bir parçasıdır. Laikliğe göre, insan yaşamında ibadetin dışında her türlü tasarruf, dine, daha doğrusu kutsal kitaba göre değil, Anayasaya, yasalara ve kurallara göre yapılır. Laiklik, temel hareket noktası olarak bilimi alır. Herkes dini inanç, ve kanaat hürriyetine sahiptir. İbadet dini tören ve ayinler serbesttir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz, kınanamaz ve suçlanamaz.

 

 

 

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

 

*Örnek cümlelerle çözümleme çalışmaları yapılır.* Manasçı nedir?*Cengiz Aytmatov’un eserlerindeki dil özellikleri ve  ele aldığı konular nelerdir?

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar

 

 

               

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Kalıcı Bağlantı Yorum (0) Arkadaşına Gönder! | Etiketler : 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Nisan Ayı 3. Hafta Ders Planı

« Önceki :: Sonraki »

Yorum Gönder

Adınız :

Yorum Başlık:

Yorumunuz:



0 yorum yazilmistir

Yorum yaz!

etüt odası, genç yazarlar, genç şairler, Halilibrahim, görele, guzelresimlerim.net, ALmanya Sohbet, HoLLanda Sohbet, ALmanya Chat, HoLLanda Chat, Büyü Bozma, Soğutma Büyüsü, chat, cet, ilahiler, ilahi indir, evden eve nakliyat, dedicated, dizi izle, oto kiralama, film izle, en komik oyunlar, dizi izle, iddaa, Program indir , Film izLe, islami sohbet, Kizlarla chat,